Blower Nedir, Nasıl Seçilir, Kullanım Alanları Nelerdir?

Anasayfa > Blog > Blower nedir, nasıl seçilir, kullanım alanları nelerdir?

Blower (bılovır okunur), emisyona uğrayan ortamdaki havanın yüksek debide ya da düşük basınçta transferini sağlayan ekipmana verilen isimdir. Motordan aldığı kuvvet ile fanı döndürür. Üfleme ya da vakumlu olarak iki şekilde kullanımı mevcuttur. Blower’ların içinde bulunan fan döner ve emiş kısmındaki havayı vakumlar. İçeriye hapsedilen hava daha sonra çıkış tarafına doğru itilir ve böylece blower işlevini yerine getirmiş olur. Blower’lar ağırlıklı olarak havayı taşımak için kullanılırlar. Blower içerisinde emilen havanın mutlaka bir filtreden geçirilmesi ve bu şekilde itilmesi gerekir. Aksi halde loblar ve gövde içerisinde pislikler birikebilir ve bu da aşınmalara yol açabilir. Aşınmanın yanı sıra blower çalışma kapasitesini ve çalışma verimini de olumsuz etkiler. Emiş ve basma kısmında tıkanıklıklar oluşabilir bu nedenle mutlaka emniyet vanasının bulunması ve akışın kontrol edilmesi gerekir. Blower ters çevrilmemelidir çünkü akış kısmında hava emilemezse makinanın ömrü kısalır, verimi düşer.

Fan ve blower arasındaki farklar nelerdir?

Her ikisi de hava sirkülasyonu amacıyla kullanılır ancak kendi içlerinde farklı özellikleri bulunur. Fan bir odanın ya da belirli bir alanın etrafındaki havaya etki eder. Ancak blower sadece belirli bir noktaya odaklanır. Fan için daha geniş bir alana etki eder diyebilirken, blower için daha spesifik bir alanı işaret etmek gerekir. Fan, hava döndüren ve hareket sağlayan kanatlardan oluşur. Pervaneler hava akışını yönlendirir ve düşük basınçta hava üretimi sağlar. Blower fanlara benzer olarak hava üfleyicileri ile hava yaratmak için kullanılır ancak farkı şudur; blower sadece belirli bir konumda hava sağlar. Fanın basınç oranı 1.1’in altında seyrederken blower’ın basınç oranı 1,1 ila 1,2 civarlarındadır. Fanlar, eksenel akışlı fanlar ve santrifüjlü fanlar olarak ikiye ayrılır. Blower’lar ise çift kademeli blower ve tek kademeli blower olarak ayrılır. Her ne kadar iki ekipman da benzer amaca hizmet etse de kendi içinde farklılıkları vardır. Bu farklardan bir diğeri fanın elektrikle çalışan motor ve pervaneden oluşmasıdır. Blower ise fan, dış kapak, giriş ve çıkıştan meydana gelir.

Blower seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Her bir ekipmanın kendine özgü koşulları vardır. Öncelikle blower’ın yerini doğru tayin etmeniz gerekir. Kullanacağınız alanı ölçtükten sonra hava akış yönüne karar vermeniz gerekir. Blower’ı ilk çalıştırmanızda yağ seviyesini kontrol etmeniz gerekir. Bağlantı civaları, kayışlar ve benzeri gibi şeyler dikkatle kontrol edilmelidir. Blower çalışmasının dengeli ve titreşimli olup olmadığına bakılmalıdır. Blower kullanım alanları geniş bir yelpazededir. Örneğin kazan uygulamalarında kullanılabildiği gibi fırın blower’ı, toz toplayıcı blower, mutfak blower’ı, egzoz blower’ı, havalandırma blower’ı gibi kullanım alanları da mevcuttur.

Blower kullanmanın faydaları nelerdir?

Blower pek çok anlamda avantaja sahiptir. Blower’lar yağsız hava ya da gaz verirler böylece düzenli hava ve gaz akışı sağlarlar. Bakımı kolaydır ve ekstra bakım maliyeti gerektirmez. Uzun ömürlü olması bakımından da avantajlıdır. Bu tip ekipmanlarda en çok yakınılan konulardan biri yüksek gürültü seviyesidir. Blower çeşitlerinde gürültü seviyesi düşük olan seçeneklerin olması bu sorunu da önemli ölçüde ortadan kaldıracaktır.

Close