Domestik Hidrofor & Ev Tipi Hidrofor

Anasayfa > Blog > Domestik Hidrofor & Ev Tipi Hidrofor

Hidrofor, su basıncının yetersiz olduğu yerlerde kullanılan ve suyun basınçlanmasını sağlayan pompa çeşididir. Otomatik bir pompa çeşidi olan hidrofor yapılarda suyun üst katlara çıkacak basınca ulaşmasını sağlar. Hidrofor pek çok yapı içerisinde kullanılabilir. Ev için hidrofor ise domestik olarak isimlendirilir. Hidrofor tek başına veya tesisat sisteminin yapısına göre su deposuyla kullanılabilir.

Hidrofor Nedir?

Hidrofor pompa ve kontrol ekipmanlarından oluşan bir mekanizmadır. Şehir şebekesinin yetersiz olması durumunda kullanılan hidrofor çoğunlukla elektrikle çalışır. Hidroforu oluşturan parçaların başında pompa gelir. Pompa dışında kalan parçalar ise kontrol paneli, manometre, basınç şalteri, genleşme tankı, çekvalf ve küresel vanadır. Pompa dışında kalan parçalar kontrol ekipmanıdır. Hidrofor ile klasik pompaları ayıran hidroforun daha kapsamlı bir yapı oluşu ve pompa dışında ekstra ekipmanlara sahip oluşudur. Hidrofor kullanılırken birden fazla yöntem tercih edilebilir. Pompa doğrudan şebeke suyuna veya hattına bağlanarak kontrol edilebilir. Şebeke hattına bağlanması durumunda yaşanacak kesinti pompaya da etki eder ve verim alınamamasını sağlar. Genel çalışma şekli ise genleşme, su tankıyladır. Filtreden geçen su genleşme tankına gider ve bu tankın içerisine dolar. Tanktaki su ise pompa yardımıyla kullanılır. Çeşitler ise küçük, yatay, dikey veya paket tip olarak ayrılır. Paket tipi hidrofor suyun basıncıyla çıkış hızını artırır. Hidrofor ev tipi olduğu zaman küçük sınıfına girer. Küçük hidrofor daha ufak ve düşük hacimli bir yapıya sahiptir. Mekanizmalar yatay ve dik olarak da çeşitlere ayrılır. Dik milli modeller asıl parça ve yedek parçaya sahiptir. Herhangi bir sorunla karşılaşılmasına durumunda yedek parçaların devreye girerek çalışması sağlanır.

Hidrofor Nerelerde Kullanılır?

Hidroforun kullanılma sebebi alt katlardan üst katlara giden suyu hızlandırmaktır. Basıncın az olması durumunda üst katlara giden su az ve yavaş olur. Bu sorunu çözmenin yolu hidrofor pompası kullanmaktır. Bundan dolayı hidrofor pompalarının geniş bir kullanım alanı bulunur. Kullanım alanlarından bazıları aşağıdaki gibidir:

  • Site
  • Ev
  • Okul
  • Az veya çok katlı bina
  • Köy evleri
  • Tarlalar
  • Sulama tesisi
  • Sanayi tesisi

Genel olarak basıncın yetersiz olduğu her türlü yapı ve alanda hidrofor kullanılabilir. Şebekeden uzaklaşmaya bağlı olarak basınç azaldığı için kırsal alanlarda basınç artırmaya ihtiyaç duyulur. Su tüketimi çok olan ve yüksek katlı yapıya sahip olan yerler de yaygın olarak hidrofora ihtiyaç duyar. Kullanım sebeplerinden birisi de su kesintisi gibi durumlarda yapıların su ihtiyacını karşılamaktır.

Domestik Hidrofor Nedir?

Hidroforlar kullanılacağı yerlere göre farklı seçeneklere sahiptir. Domestik hidrofor evlerde kullanım için uygundur. Hidrofor ev tipi olarak geliştirildiğinde genellikle tesisat ve elektrik bağlantısı yapılması yeterli olur. Hidrofor ev tipi seçenekleri trifaze ve monofaze olarak ayrılır. Monofaze sistemler toplamda iki adet kabloya sahiptir. Bu kablolardan birisi nötr diğeri ise fazdır. Trifaze sistemler ise dört adet kabloya sahiptir. Bu kabloların üçü faz birisi ise nötr şeklindedir. Bundan dolayı monofaze hidrofor elektrik bağlantı şeması ile trifaze hidrofor bağlantı şeması farklılık gösterir. Domestik hidroforun kullanılacağı yapının elektrik besleme şekline göre monofaze veya trifaze model seçilebilir. Monofaze model genellikle ev tipi için uygundur. Trifaze ise daha çok sanayi tipi yerlerde kullanılır. Hidrofor ev tipi seçeneklerinde iki pompalı modeller de bulunur. Çift pompalı monofaze hidrofor seçeneklerinde ikinci pompa takviye amaçlıdır. Su basıncını istenen seviyeye getirmek için tek bir pompanın yeterli olmadığı durumlarda kullanılır. Çift pompayla suyun basıncı yükselir ve akış hızı artar.

Domestik Hidroforlar Nerelerde Kullanılır?

Hidrofor ev tipi olduğunda çoğunlukla bir kat ve bir daireye kadar kullanılır. Hidrofor ev tipi seçeneği su transferinin sağlanması ve bahçenin sulanması için de kullanılabilir. Hidrofor ev tipi seçenekleri farklı litre seçeneklerine ve özelliklere sahiptir. Yüksek litreye sahip bir mekanizmayı su deposu olarak kullanmak da mümkündür. Tankın içerisindeki su bittiğinde pompa çalışmaya başlar. Düşük litreye sahip olanlar ise ağırlıklı olarak denge tankı için kullanılır. Çeşmeyi açmayla birlikte mekanizmanın pompası çalışır. Çeşmeyi kapandığınızda pompa da kapanır. Hat kullanmadan direkt şebekeye bağlanan model ise hidromatlıdır. Düzeneklerin sahip olduğu kW miktarı değişiklik gösterir. 0.75 kw monofaze hidrofor ev tipi için yaygın olarak kullanılır. MASDAF 1977 yılından beri faaliyetlerini sürdüren bir firmadır. Pompa ve hidrofor üretiminde öncü rolündeki firma kullanıcı odaklı ürünleriyle ön plana çıkar. Marka monofaze ve trifaze hidrofor modellerine sahiptir. Hidrofor ev tipi seçenekleri için sessiz çalışan, güvenli yapıya sahip ve profesyonel ekipmanlara ulaşmak için MASDAF ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Close