Eksenel Pompa Nedir?

Anasayfa > Blog > Eksenel pompa nedir?

Eksenel pompa ne demek kısaca tanımlayalım. Eksenel pompalar, düşük basma değeri ve yüksek debiye sahip olan pompa çeşitlerinden biridir. Eksenel pompalar birçok uygulamada kullanılır. Eksenel pompalar düşük basınçlarda yüksek debi ihtiyacı olan durumlar için ideal bir pompa çeşididir. Eksenel akış pompası, akışın şaft ekseni boyunca olduğu bir pompadır. Örneğin bir geminin ya da teknenin pervanesini düşünelim. Bu bir eksenel pompadır. Tavan fanı ile aynı prensipte çalışır. Eksenel pompa aynı zamanda daha yüksek akış hızı için kullanılan pompa basıncını üretmek için sıvı momentumunu ve hızını kullanan bir santrifüj pompa türüdür. Tüm santrifüj pompa türlerinde olduğu gibi, eksenel akış pompalarındaki enerji iletimi sadece “akışla” gerçekleşir.

Eksenel akış pompasının çalışma prensibi ve karakteristiği

Eksenel pompa bir tür dinamik pompa tipidir. Bu pompa, çalışma sıvısını eksen / şaft çarkına paralel bir yönde itmeye yarar. Akışkan çıkış yönünün, pervanenin eksenine dik olduğu santrifüj pompadan farklıdır. Bazı eksenel pompa tasarımlarında, pompa çıkışında bir difüzör oluşturan monte edilmiş bıçaklar bulunur. İşlevi, çalışma akışkanının dönen etkisini ortadan kaldırmak ve içerdiği kinetik enerjiyi çalışma basıncına dönüştürmektir. Eksenel pompalar, düşük kafa gereksimini olan yüksek sıvı akışı deşarjı gerektiren sistemlerde kullanılır. Bu tip pompalar, taşkınları ve sel baskınlarını önlemek için yaygın olarak kullanılır.

 

eğir

 

Santrifüj ve eksenel pompa arasındaki karakteristik eğriler

Santrifüj pompa ile eksenel pompa arasında birtakım farklar vardır. Bu farkları karakteristik eğriler olarak, karşılaştırmalı biçimde ele alalım. Aşağıda birkaç madde ile santrifüj ve eksenel pompa arasındaki farkları ele alıyoruz. Konu verimlilik seviyesi olunca her iki pompa türünün de benzer verimlilikte olduğunu görüyoruz. Santrifüj ve eksenel pompalar neredeyse aynı maksimum verimlilik seviyelerine sahiptir. Sıvı akışı azalırsa, santrifüj pompa için giriş gücü de azalır. Ancak eksenel pompada sıvı akışı durduğunda giriş gücü maksimum seviyeye çıkar. Yanı sıvı akışının azalması ya da çoğalması eksenel pompanın işlevini etkilemez, maksimum seviyede işlev görmeye devam eder. Santrifüj pompalar tarafından üretilen kafa, eksenel pompalardan çok daha yüksektir

Eksenel pompa seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Pompa seçimleri, kullanım alanı ve kullanım amacına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Pompaların uzun ömürlü olması, kullanım yeri ve amacı, üzerinde durulması gereken konu başlıklarındandır. Eksenel pompa seçiminde dikkate alınması önerilen birkaç önemli performans özelliği vardır. Bu özelliklerden bazılarını, birkaç madde halinde aşağıda paylaşalım.

  • Akış hızı, pompanın sıvıyı sistemde hareket ettirme hızını tanımlar, tipik olarak dakikada galon (gpm) olarak ifade edilir. Bir pompanın nominal kapasitesi, uygulama veya sistem için gereken akış hızıyla eşleştirilmelidir.
  • Tüm santrifüj pompalarda olduğu gibi, eksenel akış pompalarındaki basınç, pompalanan sıvının özgül ağırlığına bağlı olarak değişir.
  • Net pozitif emme yüksekliği (NPSH), pompanın giriş durgunluk basıncı başlığı ile buhar basıncı başlığı arasındaki farktır. Gerekli NPSH, pompa kavitasyonunu önlemede önemli bir parametredir.

https://masgrup.com/kavitasyon-nedir-pompada-kavitasyon-sorunu-neden-olur

Eksenel pompa kullanım alanları nelerdir?

Eksenel pompalar, kullanımı yaygın pompa türlerindendir. Pek çok alanda eksenel pompa kullanımı karşımıza çıkar. Eksenel pompa kullanım alanlarından birkaçı aşağıdaki gibidir;

  • Tarım makineleri
  • Sulama sistemleri
  • Kanalizasyon arıtma tesisleri
  • Soğutma suyu pompaları
  • Drenaj sistemleri

 

Close