Hidrofor Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Anasayfa > Blog > Hidrofor seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

Suyun basınçlandırılması olarak da tanımlanan hidrofor; su basıncının yetersiz kaldığı yerlerde kullanılan su basınçlandırma sistemlerine verilen isimdir. Su basıncının yeterli gelmediği durumlarda, basınçlı su ihtiyacının karşılanması amacıyla kullanılır. Elektrik ile çalışır ve musluklardan akan suyun basıncını arttırmaya yönelik işlevi vardır. Genleşme tankı vardır ve bu tank aracılığı ile şebeke suyunun yetmediği yerlerde su basmak için kullanılır. Hidrofor direkt şebeke suyuna bağlanabildiği gibi şebeke hattına da bağlanabilir. Daha önce hidrofor ne demek kısaca tanımlamış ve çalışma prensiplerini, kullanım alanlarını paylaşmıştık. Hidrofor nedir, hidrofor ne işe yarar başlıklı yazımızı okumak için TIKLAYIN.

https://masgrup.com/hidrofor-nedir-ne-ise-yarar

Hidrofor arızaları sıkça karşımıza çıkan teknik sorunlardandır. Hidrofor arızaları kimi zaman motorun aşırı yüklenmesiyle, kimi zaman da sıkça devreye girmesi ile kendini belli ediyor. Hidrofor arızaları sadece teknik sorunlardan değil yanlış seçimlerden de kaynaklanıyor. Hidrofor çeşitleri, kullanım alanına göre farklılık gösterir. Doğru hidrofor seçimi, hidrofordan tam verimlilik almak için atılması gereken ilk adımlardan biridir. Bu yazımızda hidrofor seçerken dikkat edilmesi gerekenleri kaleme alıyoruz.

Hidrofor seçimi

Hidrofor satın almadan önce sorulması önerilen sorular ile başlayalım. Öncelikli olarak ne kadar suya ihtiyacınızın olduğunu bilmeniz gerekir. Evinizde ya da iş yerinizde ne kadar su kullanılıyor? Tüm demirbaşları not düşerek dakikada kaç litre su tükettiğinizi hesaplayarak işe başlayın. Ne kadar basınca ihtiyacınız olduğu ve su akış hızınız da dikkat etmeniz gereken noktalardan birkaçıdır. Hangi hidrofora ihtiyaç duyduğunuz; ne kadar su kullandığınıza, istenen basınca ve su kaynağınızın konumuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Örneğin eğer geniş ve büyük bir eviniz varsa, ikinci ve üçüncü katlara da basınç sağlayabilecek bir hidrofora ihtiyacınız olabilir. Kat sayısı yükseldikçe hidrofor basma kapasitesi de doğru oranda değişiklik gösterecektir

Doğru hidrofor tercihi nasıl yapılır?

Hidroforu bir işletmede kullanacaksanız en uygun hidrofor tipinin belirlenmesi için aşağıda dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır.

  • Hidroforun nerede kullanılacağı bilgisi önemlidir. Kaç kişi kullanacak ya da kaç m3’lük bir alanda kullanılacak gibi bilgiler önemlidir.
  • Debi gereksinimleri nelerdir? Toplam debi ihtiyacını birden fazla pompa ile karşılamak durumunda olabilirsiniz.
  • Hidroforun bir pompası devre dışı kalırsa, diğer pompalar toplam debi gereksinimi karşılayacak güçte mi?
  • NPSH karakteristiği montaj için uygun mu? Pompa tipinin belirlenmesinde hidroforun çalışacağı montaj kurallarına göre NPSH uygunluğu olmalıdır.

Eğer bir işletme değil de bahçe sistemleri ve ev tesisatlarında hidrofor kullanımı gerçekleşecekse bu durumda doğru hidrofor tercihi yapmak için aşağıdaki soruların yanıtları önemlidir.

  • Eviniz kaç katlı ve kaç çeşmeye sahiptir?
  • Bahçe sulaması için hidrofor kullanılacaksa, bahçe kaç metrekare ve sulama ne şekilde yapılacak?
  • Su kaynağına uzaklığınız ne kadar?
  • Suyu temin edeceğiniz yer neresi?

Pompalar belli başlı değerlere göre sınıflandırılır. Hidroforlar da tıpkı pompalar gibi bazı hesaplamalara göre seçilir. Saatte tüketilen su miktarı, basma yüksekliği, NPSH karakteristiği, basınç, debi ve benzeri gibi detaylara göre hidrofor seçimi yapılmalıdır.

Close