Masdaf, Akıllı Pompa Teknolojileri ile Su Kriziyle Mücadelede Etkin Rol Oynuyor
Anasayfa > Haberler > Masdaf, Akıllı Pompa Teknolojileri ile Su Kriziyle Mücadelede Etkin Rol Oynuyor
Masdaf, Akıllı Pompa Teknolojileri ile Su Kriziyle Mücadelede Etkin Rol Oynuyor

Masdaf, Akıllı Pompa Teknolojileri ile Su Kriziyle Mücadelede Etkin Rol Oynuyor

Binalara, endüstrilere, altyapı uygulamalarına, iklimlendirme sistemlerine ve tarım arazilerine temiz su temini sağlayan ve atık su uygulamalarında da kullanılan “akıllı pompa teknolojileri” ile 44 yıldır sektörünün lider markası olan Masdaf, hem yaklaşan su kriziyle mücadelede hem de enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasında önemli rol oynuyor.                                

Akıllı pompa teknolojileri ile su kaynaklarını etkin bir şekilde yönetirken, enerji kaynaklarını da verimli kullandıklarını belirten Masdaf Genel Müdürü Vahdettin YIRTMAÇ, sürdürülebilir bir yaşam için çalıştıklarını açıkladı. YIRTMAÇ, küresel anlamda yaşanmakta olan su krizini önlemek amacıyla ürün geliştirme çalışmalarına aralıksız devam etiklerini ve her yıl cirolarının yüzde 7’sini AR-GE’ye ayırdıklarını vurguladı.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) araştırma sonuçlarına göre Türkiye nüfusunun 2023 yılında 84 milyona ulaşması bekleniyor. Artan nüfusa paralel olarak enerji ve su kaynaklarının tüketimi de artış gösteriyor. Enerji ihtiyacının yüzde 76’sını ithal eden ve iklim krizi nedeniyle “su fakiri” bir ülke olma yolunda ilerleyen ülkemiz; enerji ve su kaynaklarını etkin ve verimli bir şekilde yönetecek akıllı teknolojilere ihtiyaç duyuyor.

Sürdürülebilir bir yaşam için çalışıyoruz

Pompa teknolojilerinin iklim kriziyle mücadeledeki önemine dikkat çeken açıklamalarda bulunan Masdaf Genel Müdürü Vahdettin YIRTMAÇ, sürdürülebilir yaşam için akıllı pompa teknolojileri ile binalarda ve işletmelerdeki enerji ve su israfının önüne geçmeyi hedeflediklerini açıkladı. YIRTMAÇ, sözlerine şöyle devam etti: “Masdaf olarak hem temiz suyu hem de atık suları etkin ve verimli bir şekilde yöneten akıllı pompa teknolojilerimiz ile sürdürülebilir bir yaşam için çalışıyoruz.

Ciromuzun yüzde 7’sini AR-GE’ye ayırıyoruz

Su krizi ile mücadelede etkin rol oynuyoruz. Özellikle, konutlara, endüstrilere, hastanelere, okullara ve alt yapı uygulamalarına yönelik olarak geliştirdiğimiz akıllı su şartlandırma sistemleri ile küresel anlamda yaşanmakta olan su krizini önlemeye yönelik önemli adımlar atıyoruz. Bu kapsamda ürün geliştirme çalışmalarına aralıksız devam ediyoruz. Her yıl ciromuzun yüzde 7’sini AR-GE’ye ayırıyoruz. Bu alandaki yatırımlarımızın ve başarılarımızın bir sonucu olarak; Price Waterhouse Coopers (PWC) ve  Kocaeli Sanayi Odası tarafından bu yıl 13. kez düzenlenen ‘Sektörel Performans Ödül Töreni’nde, Marmara Bölgesi’nde faaliyet gösteren büyük ölçekli kuruluşlar arasında; AR-GE, inovasyon ve markalaşmaya yaptığımız yatırımlarla “Metal Sanayi Büyük Ölçekli İşletme” kategorisinde ödül aldık.”

Su kayıp ve kaçaklarını önlüyoruz

Enerjiyi verimli kullanan akıllı pompa teknolojileri ile su kayıp ve kaçaklarını önlediklerini belirten YIRTMAÇ, “Pompa teknolojileri ile gerçekleştirilen ham su transferi ve dağıtımı, kullanım sonrası oluşan atık suların etkili ve verimli bir şekilde yönetilmesi, ekosistem ve dolayısıyla geleceğimiz için hayati önem taşıyor. Çünkü biliyoruz ki dünyadaki elektrikli motorların sarf ettiği enerjinin yüzde 22’si pompalar tarafından tüketiliyor. Bu nedenle binalarda ve endüstriyel tesislerde tüketilen enerjiden tasarruf edebilmek için doğru pompa seçimi yapılması ve mevcut pompaların periyodik bakımlarının yapılarak, sistemin yüksek verimde çalışmasının sağlanması gerekiyor.” dedi.

Close