Masdaf, Küresel Ölçekte Sürdürülebilirliğe Öncülük Etmeyi Hedefliyor
Anasayfa > Haberler > Masdaf, Küresel Ölçekte Sürdürülebilirliğe Öncülük Etmeyi Hedefliyor
Masdaf, Küresel Ölçekte Sürdürülebilirliğe Öncülük Etmeyi  Hedefliyor

Masdaf, Küresel Ölçekte Sürdürülebilirliğe Öncülük Etmeyi Hedefliyor

Pompa sektörünün lider markası Masdaf, 31 Ekim Dünya Tasarruf Günü kapsamında verimli pompa sistemleri ile enerji ve su kaynaklarından sağlanacak tasarrufa dikkat çekti.

Tüm dünyada hızla azalan enerji ve su kaynakları nedeniyle ülkeler, doğal kaynakları koruyan tasarruflu ve verimli teknolojilere yöneldi. Pompa sistemleri de enerji ve su kaynaklarının verimli bir şekilde yönetilmesinde önemli rol oynayan teknolojiler arasında yer alıyor.

Enerji ve su kaynaklarının tasarruf bilinci ile tüketilmesini sağlamak amacıyla kutlanan 31 Ekim Dünya Tasarruf Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Masdaf Genel Müdürü Vahdettin Yırtmaç, pompaların enerji tasarrufundaki kritik rolüne dikkat çekti:

“Dünyada mevcut kaynakların verimli bir şekilde kullanılması gittikçe önem kazanıyor. Biz de Masdaf olarak verimli ve çevreci pompa teknolojilerimiz ile işletmelerde ve binalarda tüketilen enerjiden ciddi oranlarda tasarruf sağlıyoruz. Çünkü dünyada ki elektriğin yarısından fazlası motorlar tarafından tüketiliyor. Motorlu sistemler, sanayi sektöründe elektrik enerjisinin yüzde 67’sini, işletmelerde yüzde 20’sini, konutlarda ise yüzde 13’ünü tüketiyor. Elektrikli motorların sarf ettiği enerjinin yüzde 30’u ise pompalar tarafından tüketiliyor. Bu nedenle endüstriyel tesislerde, işletmelerde ve konutlarda tüketilen enerjiden tasarruf edebilmek için doğru pompa seçimi yapılması ve böylece sistemin yüksek verimde
çalışmasının sağlanması gerekiyor.

“Şebekelerden kaynaklı kayıp kaçak su miktarı yüzde 50 seviyelerinde”
Ancak pompalar enerji kaynaklarının yanı sıra su kaynaklarının da verimli kullanılmasında kritik rol oynuyor. Çünkü yalnızca şebekelerden kaynaklı kayıp kaçak su miktarı yüzde 50 seviyelerinde. Sürdürülebilir bir yaşam için akıllı pompa teknolojilerini tercih ederek; şebekelerde, binalarda, işletmelerde ve tarımda yaşanan enerji ve su israfının önüne geçmeliyiz. Çünkü akıllı su yönetim sistemleri ile su kaynaklarını yüzde 50’lere varan oranlarda daha verimli yönetmek mümkün” dedi.

“Avrupa Birliği’nin Avrupa Yeşil Mutabakatı’nı yakından takip ediyoruz”
Gelecek nesillere sürdürülebilir bir dünya bırakmayı hedeflediklerini belirten Vahdettin Yırtmaç, sözlerine şöyle devam etti:

“Masdaf olarak enerji ve su kaynaklarını verimli kullanılan teknolojiler geliştirmenin yanı sıra tüm iş süreçlerimizde de çevre dostu bir şirket olmayı hedefliyoruz. Böylece ürünlerimizden ve faaliyetlerimizden kaynaklı karbon emisyonlarını düşürmek öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Bu kapsamda Avrupa Birliği’nin (AB) daha yeşil ve daha temiz bir dünya hedefiyle geliştirdiği ve firmalara rekabetçi üstünlük sağlayacak dönüşüm projelerinden biri olan “Avrupa Yeşil Mutabakatı”nı yakından takip ediyoruz. Amacımız küresel ölçekte sürdürülebilirliğe öncülük etmek” şeklinde konuştu.

Kontrol edilebilir pompa teknolojileri ile yüksek sistem verimi
Enerji maliyetlerinin işletmeler için büyük bir yük teşkil ettiğini belirten Vahdettin Yırtmaç, enerji verimliliği konusunun; sanayinin, işletmelerin ve konutların öncelikli gündem maddesi hâline geldiğini ifade etti.

Pompa teknolojilerinde kullanılan verimli elektrik motorlarının yanı sıra frekans kontrol cihazlarının da faydalarına vurgu yapan Vahdettin Yırtmaç, “Frekans kontrol cihazları, Mod-Bus veya Bacnet haberleşme protokolü üzerinden pompa sistemlerine anlık erişim imkânı sağlayarak, kontrol avantajı sunuyor. Uzaktan erişim özelliği ile fazladan boyutlandırılmış bir sistemde hızın yüzde 20’sinin düşürülmesi dahi enerjiden yüzde 51 tasarruf sağlıyor. Böylece kontrol edilebilir akıllı pompa teknolojileriyle sağlanan sistem verimliliği ile; sanayide, işletmelerde ve konutlarda ki enerji giderlerinden tasarruf etmek mümkün hale geliyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Close