Su Kaynaklarının Etkin Kullanımı - Dünya Su Günü

Anasayfa > Blog > Su Kaynaklarının Etkin Kullanımı - Dünya Su Günü

Yaşamın devamlılığı için en önemli kaynakların başında su gelir. Bilinçsiz su kullanımı tüm canlılar için önemli olan doğal bir kaynağın azalmasına sebep olur. Doğal kaynakların doğru kullanımı gelecek nesillerin daha iyi yaşaması ve doğanın korunması için büyük önem taşır. Bundan dolayı Birleşmiş Milletler tarafından suyun önemini vurgulamak amacıyla 22 Mart tarihi Dünya Su Günü olarak belirlenmiştir. Bu özel günün amacı kaynakları doğru
kullanımının önemini vurgulamaktır. Suyu etkili kullanmanın ve israfın önüne geçmenin yollarından birisi tasarruf yapmaktır. Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde kaynakları daha doğru kullanmanın çeşitli yolları bulunur. Akıllı pompa sistemleri gibi teknolojik aletler sayesinde su tasarrufu yapmak ve kaynakları etkili kullanmak mümkündür.

Yaşamın Kaynağı Olan Suyun Önemi

Su, her canlı için temel ihtiyaç değerindedir. İnsanlar tarafından gerçekleştirilen yanlış su kullanımı ve israf gibi pek çok faktör suyun azalmasına sebep olur. Hayati bir öneme sahip bu doğal kaynağın doğru kullanılmaması gelecekte büyük su krizleriyle karşılaşma ihtimalini ortaya koyar. Türkiye, su kaynaklarının doğru kullanılması gereken ülkelerden birisidir. İklim krizleri dünya üzerindeki pek çok ülkenin su sorunlarıyla karşılaşmasına sebep olmuştur. Günümüzde sorun yaşamayan pek çok ülke de gelecekte su problemleriyle karşılaşabilir. Bunu önlemenin yolu ise su tasarrufundan geçer. Kritik öneme sahip doğal kaynağın azalması durumunda milyarlarca insan suya ulaşmakta problem yaşayacaktır. Temiz içeceğe ulaşılamaması durumunda kirli kaynaklar tercih edilir. Dünya üzerinde bulunan birçok çocuk temiz suya ulaşamadığı için hastalanmaktadır. Kirli alanlardaki suların içinde çeşitli bakteri ve parazitler bulunur. İnsan sağlığı için tehlikeli olan bu mikroorganizmalar suyla birlikte vücuda girer. Bu sebeplerden dolayı her yıl milyonlarca çocuk ve yetişkin hayatını kaybeder veya hastalanır. Bu sorun sadece insanları değil bütün yaşamı tehdit eder. Hayvanlar suya ulaşamayacak, bitkiler ihtiyaç duyduğu kaynağı alamayacaktır. Susuzluk tehlikesi her yaştan ve türden canlı içindir. Bundan dolayı su tasarrufu dünyanın
geleceğini koruma altına almak için büyük önem taşır.

Susuzluk Tehlikesinin Sebepleri

Doğal kaynakların azalarak tehlikeli boyutlara gelmesinin çeşitli sebepleri bulunur. Bu sebeplerden birisi olarak artan nüfus gösterilebilir. Su kaynağı sabitken nüfus sürekli olarak artar. Bu artış kişi başına düşen miktarın azalmasına sebep olur. Tarım topraklarında doğru olmayan yöntem ve makineler aracılığıyla sulama yapılır. Bu yöntemler sebebiyle çok fazla doğal kaynak israf edilir. Tehlikeyi oluşturan sebeplerden bir diğeri ise bilinçsiz tüketimdir. Sınırsız bir doğal kaynak olduğu düşüncesiyle ev ve işletme gibi alanlarda çokça su tüketilir. Kaynaklar sınırlı olduğu için sürekli olarak gerçekleştirilen gereksiz, fazla tüketim sorunların ortaya çıkmasına sebep olur. Bir diğer sebep ise doğru teknolojiye sahip ürünlerin tercih edilmeyişidir. Su tasarrufu amacıyla geliştirilen akıllı sistemler bulunur. Gelişmiş özelliklere sahip bu teknolojik cihazlar suyun etkili ve verimli kullanılmasıyla geri dönüşümünü sağlar. Böylece su tasarrufu sağlamak mümkün hale gelir.

Su Kaynaklarının Etkili Kullanımı için Yapılabilecekler

Su tasarrufu yapmak, kaynakları doğru kullanmak için uygulanabilecek yöntemler bulunur. Bu yöntemlerden birisi su tasarrufu sağlayan pompaları kullanmaktır. Etkili kullanım için dikkat edilebilecek bir konu gri su yani evsel atıktır. Evsel atıklar geri dönüştürülmediği zaman kullanılamaz hale gelir. Geri dönüştürülmemesi durumunda kirli sınıfına gireceği için hiçbir yerde kullanılamaz. Geliştirilen pompa mekanizmaları bu kaynakların yaklaşık %50'sini kullanabilme fırsatı sunar. Kayba uğrayacak doğal kaynağın yüzde 50'sini işlevsel hale getirebilmek oldukça büyük orandır. MASDAF tarafından geliştirilen HEXA serisi pompa seçenekleri yüksek oranda su tasarrufu sağlamaya uygundur. Dikey pompa çeşidi paslanmaz çelik yapıya sahiptir. Basınca dayanıklı olan ürün akıllı koruyucu sistemlere sahiptir. Çevre dostu yapıya sahip pompa sayesinde evsel atıkların önemli bir kısmı dönüştürülebilir. Dönüştürülen kaynaklar ise tuvalet rezervuarında kullanılabilir. Bir diğer kullanım alanı ise bahçedir. Bu sayede doğaya zarar vermeden, çevre dostu bir yöntemle bahçenizi sulamanız mümkün hale gelir. Atıksu arıtma tesislerinde kullanılabilecek çevre dostu ekipmanlarla ekonomik tasarruf da sağlanabilir. MASDAF tarafından geliştirilen UKM serisine ait pompalar yüksek verimle çalışılır. %50 tasarruf oranı sağlayan pompa işletmenin giderlerini azaltır ve performansıyla işleri kolaylaştırır. UKM serisi sadece işletme maliyetini düşürmez aynı zamanda bakım giderlerini de azaltır. Geliştirilen akıllı pompalar yardımıyla tarım alanında da %50 tasarruf elde etmek mümkündür. Su tasarrufu sağlanması için önemli detaylardan birisi doğru ürün seçimidir. Tesis, pompalanacak suyun yapısı ve özellikleri gibi bütün detaylar değerlendirilerek uygun modeller tercih edilebilir. Böylece üründen alınan verim ile su tasarrufu en yükseğe çıkar. MASDAF suyun önemini bilen ve bunun için tasarruf sağlayan pompalar geliştiren bir firmadır. Pompa sektörünün öncü konumdaki firması ofis, ev veya tarım alanları gibi pek çok yerde su tasarrufu yapmanızı sağlayacak ürün seçeneklerine sahiptir. 22 Mart 2022 Dünya Su Günü, yaşamı korumak için su kaynaklarına sahip çıkılması gerektiğini hatırlatır. Kaynakların etkili kullanılması adına kutlanan bu özel günü anlamlı hale getirmek için tasarruf sağlayan ürünler kullanılabilir. MASDAF tarafından geliştirilen pompa seçeneklerini inceleyebilir ve hem doğaya hem işletmeye kazandıran ürünleri tercih edebilirsiniz.

Close