Yangın Pompaları
Anasayfa > Ürünler > Ürün Grupları > Yangın Pompaları

Yangın Pompaları

Masdaf, yangınla mücadele alanında yüksek güvenlik sunan yangın pompalarını, ABD’nin UL Listed ve FM aproved, Avrupa Birliği’nin ise EN 12845 ve NFPA 20 standardına uygun olarak yüksek mühendislik anlayışıyla üretir. Yangın Pompaları, okullarda, hastanelerde, belediyelerde, endüstriyel tesislerde, konutlarda, fabrikalarda, alışveriş merkezlerinde, restaurantlarda kullanılır.

Yangın Pompası Nedir, Ne İşe Yarar?

Yangın her zaman karşılaşılabilecek, tehlikeli ve zarara uğratma potansiyeli bulunan bir olaydır. Olumsuz sonuçlara neden olabilecek bu olaya kolay müdahale amacıyla sistemler geliştirilir. Yangın pompası yaşanabilecek bu aksiliğin çözümünde görev alır. Geliştirilen bu sistem yaşanabilecek kaza sırasında oluşabilecek hasarı komple ortadan kaldırmaya veya en aza indirmeye yarar. Bu sistemler aynı zamanda yangın hidroforu olarak da adlandırılır.

Yangın Pompası Neden Kullanılır?

Neredeyse bütün yapılar yangın tehlikesine karşı açık haldedir. Ev gibi alanlarda daha küçük çaplı, yangın söndürme tüpü gibi araçlar ile önlem alınabilir. Büyük yapılarda, fabrikalarda, işletmelerde ise daha kapsamlı önlemlere de ihtiyaç duyulur. Bu kapsamlı önlemlerden birisi yangın pompası kullanmaktır. Pompa yangını söndürmek için gerekli olan sistemin tamamını oluşturmaz. Sistemin bir parçası ve ekipmanıdır. Kendi içerisinde de bir sistem olarak değerlendirilebilir. Okul, fabrika veya devlet kurumu gibi birçok yapıda yangın için önlem amacıyla sistemler kurulur. Bu sistemlerde su çıkış ağızları vardır. Herhangi bir sorunla karşılaşılması durumunda suyla müdahale gerçekleşir ve yangınla mücadele edilir. Ancak yangın söndürmek amacıyla kurulan yapılar bazen basınç gibi sorunlardan dolayı verimli olarak çalışamaz. Yangın pompasının kullanılma sebebi mekanizmalarda meydana gelebilecek basınç gibi çeşitli problemlerin önüne geçmektir. Hidrofor sistemi belirlenmiş olan su çıkış ağızlarına gerekli olan debiyle basıncın verilmesini sağlar. Böylece ateşlerle mücadele edilebilecek suya ulaşmak kolay hale gelir. Bu sayede ateşler sebebiyle yaşanabilecek can ve mal kaybının önüne geçilebilir. Karşılaşılabilecek sorunlar için önceden önlem alınmalıdır. Ateşler etrafı sardıktan sonra herhangi bir müdahale sistemi ile yaşanabilecek olumsuzlukları gidermek zordur. Bundan dolayı önceden yangın pompası ve gerekli sistemler kurulmalıdır.

Yangın Pompası Çeşitleri ve Fiyatları

Yangında kullanmak amacıyla geliştirilen hidroforların farklı modelleri bulunur. Ürün sahip olduğu yakıt tipi ve modeline göre çeşitlilik gösterir. Çeşitler genellikle elektrikle veya petrol yakıtlarla çalışır. Çoğunlukla önlem amacıyla kullanılan bu sistemlerde her iki yakıt tipi de tercih edilir. Bu mekanizmada ana pompa ve yardımcıları bulunur. Her ihtimale karşı önlem için yedek parçalara da ihtiyaç vardır. Yapılarda yaşanabilecek arızalar elektriğe ulaşamamaya sebep olabilir. Bu durumda tek başına elektrikle çalışan bir mekanizmadan verim alınamaz. Bu durum yangınla başa çıkamamak ve tesisin ciddi zarar görmesi demektir. Bundan dolayı önleyici mekanizmalarda ana parça ile yedek parça birbirinden farklı kaynaklarla çalışır. Sistemde ilk olarak ana pompa devreye girer. Ana pompada herhangi bir arıza görülmesi durumunda yedeği aktif olur ve gerekli basınçla debiyi sağlar. Modeller ise genellikle 3 ayrı türe sahiptir. Bunlardan birisi santrifüj pompa çeşididir. Tek kademeye sahip bu modeller uçtan emişli olarak da geçer. Bu mekanizmaların bakımı kolaydır. Pompanın tesisatını komple sökmeden içerisindeki çark gibi parçalar çıkarılabilir. Bu da bakım masrafıyla harcanan çabayı azaltır. Bir diğer çeşit ise ayrılabilir gövdeye sahiptir. Bunlar çift emiş gücüne sahiptir ve gövdeleri yataydır. Modeller arasında hat tipi olanlar da bulunur. Tek emişli olan bu ürünler düşey millidir. Bakım ve onarımın zorlanmadan yapılabileceği ürün tek kademelidir. Yangın pompası fiyatları ürünün modeli, malzemesi ve teknik özelliklerine göre değişir. Ürünlerde kullanılan teknoloji de fiyatı etkileyen faktörler arasında yer alır.

Yangın Pompası Kurulumu Nasıl Gerçekleştirilir?

Yangın pompası çeşitleri farklılık gösterdiği için hepsinin kurulumu aynı değildir. Her ürün için ayrı bir şema bulunabilir. Bundan dolayı kurulum için yangın pompası bağlantı şeması detaylıca incelenmeli ve ona uygun bir yöntemle çalışılmalıdır. Genel olarak ise yangın pompası kurulumu noktasında dikkat edilebilecek konular bulunur. Öncelikle kurulumun yapılacağı alanın sıcaklığı kontrol edilmelidir. Motorun dizel mi yoksa elektrikli mi olduğuna bağlı olarak istenen sıcaklık değerleri değişir. Genellikle 4°C'den aşağı inmeyen, temiz, toz bulunmayan yerler tercih edilir. Dereceye dikkat edilme sebebi ise suyun donma ihtimalinde mekanizmanın çalışmakta zorlanacağıdır. Mekanizmanın kurulacağı yerin çevresi hizmet vermeye uygun genişlikte olmalıdır. Sistemin kurulacağı alanın düz bir zemin halinde olması gerekir. Yangın pompasının bütün bağlantıları sorunsuzca gerçekleştirilmelidir. Mekanizma sürekli olarak suyun basınç seviyesini ölçer. Bunu da kendi parçaları arasında haberleşerek yapar. Suyun basınç seviyesinde herhangi bir düşüş gördüğünde devreye girer. Basınç ne kadar düştüğünde mekanizmanın çalışması gerektiğini belirleyebilirsiniz. Tesisatın düzenli olarak kontrol edilmesi de oldukça önemlidir. Mekanizmada meydana gelecek aksaklıklar yaşanabilecek yangında önemli problemlere yol açabilir. Bundan dolayı bakımlar aksatılmamalıdır. MASDAF yangın pompası da dahil olmak üzere pompa alanında farklı birçok yenilikçi çözüm sunmaktadır. Markanın ENM, YNM NFPA veya YPSP NFPA gibi pek çok serisi bulunur. NFPA standartları ifade eder. Herhangi bir kar amacı gütmeyen kuruluş tarafından verilen NFPA belgesi geliştirilen ürünün dünya pazarı için uygun şartları karşıladığını gösterir. Bundan dolayı bu belgeye sahip modellerin belirli şartları karşıladığından emin olunabilir. YNM NFPA serisi tek kademelidir ve kolay bakım avantajı sağlar. Basma yüksekliği 30-140 m aralığında değişen ürün yüksek performans gösterir. ENM serisi ise yatay tiptedir. 60-150 metre aralığında basma yüksekliği bulunabilen bu ürün salyangoz gövdeye sahiptir. MASDAF tarafından geliştirilen ve farklı mekanlara, şartlara uyum gösteren yangın pompası seçeneklerini inceleyebilir ve modern çözümler sunan bu ürünleri tercih edebilirsiniz. 

“Yangın Pompaları”yla ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki serileri inceleyiniz.

Close