’Masdaf’ın Ayrılabilir Gövdeli Yangın Pompaları ile İlk Yatırım Maliyetinde Avantaj !
Anasayfa > Haberler > ’Masdaf’ın Ayrılabilir Gövdeli Yangın Pompaları ile İlk Yatırım Maliyetinde Avantaj !
’Masdaf’ın Ayrılabilir Gövdeli Yangın Pompaları ile İlk Yatırım Maliyetinde Avantaj !

’Masdaf’ın Ayrılabilir Gövdeli Yangın Pompaları ile İlk Yatırım Maliyetinde Avantaj !

Pompa sektörünün öncü markası Masdaf’ın Genel Müdürü Vahdettin Yırtmaç ile Masdaf’ın NFPA 20’ye uygun yangın pompalarını, 2019 yılında FM onayı alan “Ayrılabilir Gövdeli Yangın Pompaları”nın sertifikalandırılma sürecini, yatırımcıya sunduğu avantajları, Mas Academy kapsamında düzenledikleri eğitimleri, 2019 yılında hayata geçirdikleri  yenilikleri ve Masdaf’ın gelecek hedeflerini konuştuk.

 İlk olarak bize yangın sistemleri ürün grubunuz hakkında bilgi verir misiniz?

 Yangın sistemleri için NFPA 20’ye uygun yangın pompalarını 1999 yılında Türkiye’de ilk kez üreten firmayız. 1999 yılından itibaren NFPA 20’ye uygun olarak dik milli hat tipi, yatay uçtan emişli ve yatay ayrılabilir gövdeli çift emişli yangın pompaları üretiyoruz. Pompa tiplerine göre 100 -5000 gpm, 30-170 mss kapasite aralığında geniş bir ürün grubuna sahibiz.

2009 yılında dünyada 8. ve Türkiye’de ilk kez UL-FM sertifikası alan firma olarak uçtan emişli yangın gruplarında UL-FM, ayrılabilir gövdeli çift emişli yangın gruplarında da UL listesi sertifikası aldık. 2019 yılında da ayrılabilir gövdeli çift emişli yangın pompalarımıza FM sertifikası alarak UL-FM sertifikalı ürün grubumuzu genişletmiş olduk.

Müşterilerimize, projenin niteliği ve şartnamelerde istenen özelliklere göre ilgili yangın grupları ile çözüm sunabiliyoruz. Ayrıca yangın grubu konumlandırması açık ortamda ise kabinli tip yangın grubu da imal ediyoruz. Müşterilerimizden gelen talepler üzerine bu yıl yangın sistemleri ürün gamımıza mobil yangın sistemlerini de ilave ettik. Bunların yanı sıra özellikle yurt dışı projelerde konteyner içerisinde hazır paket sistem çözümleri de sunuyoruz.

 FM (Factory Mutual) ve  UL (Underwriters Laboratories) tarafından sertifikalandırılan yeni ürününüz hakkında daha detaylı bilgi alabilir miyiz?

 Sertifikalandırılan ürünümüz; tek kademeli, yatay ayrılabilir gövdeli, radyal çarklı, çift emişli pompalardır. Çift emişli radyal çarkın, sırt sırta tasarımı ve kapalı çark yapısı ile eksenel yük sıfırlanır. Pompa flanşları, ANSI/ASME B16.1 Class 250‘ye göre tasarlanmıştır.                     Giriş – çıkış flanşları aynı eksende yer alır. Mil sızdırmazlığı, yumuşak salmastralarla sağlanır. Çift emişli pompalar, düşük NPSH karakteri avantajına sahiptir. Uçtan emişli pompalara göre motor sökülmeden çark ve mil grubu üzerinde işlem yapılması servis ve bakım kolaylığı sağlar.

Pompa ve elektrik motorları, standart şasiler üzerinde esnek kaplinlerle bağlanır. Elektrikli ve dizel motorlarla tahriki mümkündür. Pompanın çarkı, CuSn10 bronz malzemeden, mili ise AISI 316 paslanmaz çelikten imal edilir.

 Ayrılabilir gövdeli çift emişli yangın pompalarınızın sertifikalandırılması sürecini anlatır  mısınız?

 Normalde uzun soluklu ve zor bir süreç. UL ve FM iki ayrı kuruluş. Teknik hesaplamaların, üründe olması istenen teknik özelliklerin yanı sıra kalite yönetimi açısından da inceleniyorsunuz. Masdaf olarak tüm bu süreçleri 2009 yılında başarılı bir şekilde deneyimlemiş olmamız sayesinde 2019 yılında sertifikalandırılan “ayrılabilir gövdeli yangın pompaları”mızın sertifikalandırılması süreci daha kolay ve hızlı bir şekilde geçti. 4 - 5 ay kadar kısa bir zaman dilimi içerisinde süreci başarıyla tamamladık.

 FM sertifikasının, pompa teknolojilerindeki önemi nedir?

 FM (Factory Mutual), Amerika merkezli, özel ve büyük riskleri sigortalayan FMI (Factory Mutual Insurance) şirketinin, malzeme ve sistemlere kalite onayı veren bağımsız ve teknik kuruluşudur.

Yangın pompalarında FM onayı alabilmek için hem NFPA 20 gereklerini hem de NFPA 20’nin de ötesinde bazı özellikleri sağlıyor olmanız gerekiyor. FM onayı, yangın pompaları ve çevre elemanlarına verilen kalite onayları arasında koşulları en zor olan ve en yüksek dereceli ürün kalite onayı olarak dünya genelinde kabul görmüş bir standarttır.

 ‘’Ayrılabilir Gövdeli Yangın Pompaları’’nın avantajları nelerdir?

 Çift emişli pompalar, düşük NPSH karakteri avantajına sahiptir. Uçtan emişli pompalara göre motor sökülmeden çark ve mil grubu üzerinde işlem yapılması servis ve bakım kolaylığı sağlar. 1000 gpm ve üzerinde gerekli basınçlarda uçtan emişli pompalara göre verimleri daha yüksektir. Bu nedenle ilk yatırım maliyetinde avantaj sağlar.

 Ülkemizde yangına yönelik olarak düzenlenen eğitimler hakkında ne düşünüyorsunuz?

 Bir projede yangın yönetmeliğinin uygulanmasından ;

*Yapı ruhsatı vermeye yetkili idareler,

*Yatırımcı kuruluşlar,

*Yapı sahipleri,

*İşveren veya temsilcileri,

*Tasarım ve uygulamada görevli mimar ve mühendisler ile uygulayıcı yükleniciler ve  

  imalatçılar,

*Yapıların inşasında ve kullanımında görev alan müşavir, danışman, proje kontrolörü, yapı   

 denetimi ve işletme yetkilileri sorumludur.

Yangın yönetmeliğine göre yaşanacak bir yangın felaketinde bahsi geçen herkes kusurlarına göre sorumludur. Ayrıca sigorta şirketleri, yangın sigortası talebi aldıklarında binalarda, tesislerde ve işletmelerde bu yönetmelik hükümlerine uyulup uyulmadığını kontrol etmek mecburiyetindedir. Bu nedenle yangına yönelik eğitimler konusunda sektörde ilgili herkese büyük görevler düşmektedir. Firmamızın eğitim platformu MAS ACADEMY ile Türkiye’nin her bölgesinde ilgili kişilere eğitimler veriyoruz. Yangın sistemlerinin pompa ile ilgili kısmında uygulama, kullanım ve bakım açısından sektörü bilgilendiriyoruz. Ayrıca sektörel dernek ve kuruluşlara, sponsorluk desteğinin yanı sıra eğitim organizasyonlarına katılarak ve bilgilerimizi paylaşarak da destek sağlıyoruz. Türk-Alman Üniversitesi’nin Beykoz kampüsü içerisinde Allianz Teknik tarafından 2019 yılında hayata geçirilen “Deprem ve Yangın Test ve Eğitim Merkezi”ne, çalışan bir yangın pompa eğitim odası ve eğitimlerde kullanılmak üzere uçtan emişli ve ayrılabilir çift emişli pompa kesiti ile katkı sunduk. Her yıl bir program dahilinde bu eğitim merkezinde eğitimler de veriyor olacağız.

 Yılın sonlarına geldiğimiz bu günlerde hem sektör açısından hem de Masdaf açısından 2019 yılı nasıl geçti?

 Bizim için önemli yeniliklerin olduğu yoğun geçen bir yıl olduğunu söyleyebiliriz. Öncelikle marka kimliğinde büyük bir değişim gerçekleştirerek logomuzu daha dinamik ve modernize bir yapıya kavuşturduk. Ayrıca Ar-Ge çalışmaları kapsamında 3 yeni ürün daha geliştirerek bu yıl içerisinde seri üretimlerine başladık.

 “Daf Serisi Pompalar” da paslanmaz kademe yapısıyla mekanik dayanımı artırdık. Aynı zamanda patent başvurusu da yapılan bu yeni ürünümüz ile müşterilerimize uzun ömürlü bir kullanım imkanı sunmayı hedefledik.

 Güçlü yarı mamul stoğumuz sayesinde müşterilerimize, tüm kapasitelerde hızlı teslim avantajı sunacağımız “HEXA Serisi Paslanmaz Pompalar” da komple paslanmaz çelik malzemeden dik milli ve yüksek verimli olarak geliştirdiğimiz bir diğer ürünümüz. Oldukça fonksiyonel olan Hexa Serisi Paslanmaz Pompalar, şebeke suyu uygulamalarından, farklı sıcaklık, debi ve basma yüksekliğindeki endüstriyel sıvıların uygulamalarına kadar oldukça geniş bir yelpazede kullanılıyor.

 Derin kuyular için ideal çözümler sunan ve genellikle temiz ya da demineralize edilmiş suların basınçlandırılmasında, tarım sulamada, ham su tedariğinde, yer altı su düzeyinin düşürülmesinde ve endüstriyel uygulamalarda kullanılan, tamamen akışkan içinde çalıştıkları için gürültü ve titreşime neden olamayan yeni “Derin Kuyu Dalgıç Pompa”larımız da 2019 yılında piyasaya sürdüğümüz ürünlerimiz arasında yer alıyor.

 Ülkemizde inşaatın büyümesine bağlı bir ekonomik yapı var. 2018 yılının ortalarından buyana inşaat sektöründe yaşanan daralma bu sektöre bağlı çalışan sanayi üretiminin de yavaşlamasına sebep oldu. Daralma nedeniyle rekabetin yoğun, kar marjlarının ise düşük olduğu zorlu bir dönem yaşıyoruz. Bu zorlu piyasa koşullarında birçok firma konkordato ilan etti. Bu firmalarla ticaret yapan birçok üretici ve tedarikçide mali kayıplar yaşadı. Biz iş ortaklarımızla birlikte bu süreci, finansal risk yaşamadan titizlikle yönettik ve yönetmeye devam ediyoruz. 42 yıllık bir firma olarak ülkemizde birçok krize şahit olduk. Bu krizin diğerlerinden farkı küresel krizin de etkisi ile uzun sürmesi ve toparlanmanın biraz daha zaman alacak olmasıdır. Firma olarak avantajımız ise sadece bina teknolojilerine yönelik ürünler üretmiyor olmamızdan kaynaklanıyor. Endüstri, Alt Yapı, Tarımsal Sulama ve Denizcilik sektörlerine de hizmet veriyoruz.

Son iki yıldır ihracatımızı geliştirmek adına farklı ülkelerde çok sayıda fuara katıldık, yurt dışındaki iş ortaklarımızla birlikte bölgedeki mekanik tasarım ve mekanik uygulama ofislerine yönelik olarak “pompa seminerleri ve eğitimler” düzenledik, yurt dışı bayi satış kanallarımızı genişlettik. Kısacası iç piyasadaki bu daralmayı, halihazırda 65 ülkeye devam eden ihracatımızı geliştirmek adına bir fırsata dönüştürdük. Dış pazarlarımızı çeşitlendirme stratejilerimiz doğrultusunda, ihracatımız istikrarlı büyüme gösterdi. 2019 yılının ilk yarısında ihracatımız, geçen yılın aynı dönemine göre %21 artış gösterdi. Üretimimizin %40 ını ihraç ediyor olmamız 2019 yılını daha iyi bir şekilde tamamlamamıza vesile oldu.

 Türkiye dışında çalışmalarınız ne durumda ve hedef olarak belirlemiş olduğunuz yeni pazarlar bulunuyor mu?

 Vizyonumuz akışkan sistemleri konusunda ürün, hizmet kalitesi ve mühendislik çözümleri ile dünyada bilinen ve tercih edilen bir marka olmak. Çalışmalarımızı, ürün geliştirmelerimizi ve kalite yönetimimizi de bu hedefe göre yapıyor ve planlıyoruz. Şu an da 65’ten fazla ülkeye ürün ihraç ediyoruz. İhracat yaptığımız ülke sayısı her geçen yıl artıyor. Yurtdışında belirlemiş olduğumuz bölgelerde ofis açma planımız var. Ayrıca Afrika pazarına odaklanmış durumdayız. 2019 yılında bu bölge de 3 fuara katıldık. Turquality destek programında yer alan tek pompa firması olarak ihracat odaklı stratejilerimiz ve yatırımlarımız artarak devam edecek.

 Masdaf olarak gelecek hedefleriniz nelerdir?

 Dünyada bilinen ve tercih edilen bir marka olma hedefimizi gerçekleştirirken değerlerimiz ve bilgi birikimimiz ışığında oluşturduğumuz dinamik ve yenilikçi yapımızı, müşteri, tedarikçi ve çalışanlarımızdan aldığımız güç ile destekleyerek, dünya standartlarında sürdürülebilir, çevre dostu, yüksek kaliteli, fark yaratan pompa ve akışkan sistemleri üretmek.

Close