Atık Su Pompaları ile Sürdürülebilir Çözümler

Anasayfa > Blog > Atık Su Pompaları ile Sürdürülebilir Çözümler

Su kaynaklarının azalması dünya genelinde görülen bir problem halini almıştır. İnsan nüfusunun artması, kaynakların doğru kullanılmaması gibi birbirinden farklı sorunlar kuraklık tehlikesini ortaya çıkarmıştır. Bundan dolayı Türkiye'de ve diğer ülkelerde suyun doğru kullanılması çok daha önemli hale gelmiştir. Suların transferini sağlayan ürünlere pompa ismi verilir. Atık su pompası, kirli suyun taşınması için kullanılan mekanizmadır. Farklı teknolojilere sahip olarak geliştirilen bu ürünler tasarruf sağlamaya da yarar.

Atık Su Pompası Nedir?

Evde, iş alanlarında, fabrika gibi çeşitli yerlerde su kullanılır. Kullanılan kaynak bir süre sonra boşaltılır. Boşaltılan bu kaynaklar atık su olarak adlandırılır. Bunlar gri, siyah su veya evsel atık olarak farklı sınıflara ayrılır. Atık haline gelmiş su geri kullanılamaz haldedir. Temiz olmadığı için herhangi bir alanda tekrar değerlendirilemez. Akıllı sistemler kullanılarak geliştirilen pompa çeşitleri ise geri dönüşüm fırsatı sunar. Normalde kullanılamayacak olan kaynak özel sistemler aracılığıyla temiz hale getirilir. Bu sayede tarım alanı gibi farklı noktalarda kullanılabilecek su elde edilir. Böylece kuraklıkla mücadele edilebilir ve aynı zamanda giderler azaltılır. İşletmeler arıtılmış suyla ihtiyacını giderir ve mali olarak tasarruf sağlamış olur. Atık su pompaları kullanılmadan kirli su tarım alanlarında kullanılırsa bu topraklara zarar verir. Topraklar pis su sebebiyle verimsiz hale gelir, ayrıca orada yetişen bitki, ağaç, meyve gibi ürünler de zarar görür. Atık su pompalarında kullanılan sistem transferin pratik ve sorunsuz olmasını sağlar. Atık malzemeler kötü koku yapabilir veya taşınırken sızabilir. Bu gibi durumlar çevrenin kirlenmesine ve işlemin hatalı olmasına sebep olur. Atık su pompası geliştirilirken bu gibi durumlar değerlendirilir ve transfer işlemi için uygun tasarımlı ürünler oluşturulur.

Sürdürülebilirlik Sağlayan Atık Su Pompası

Sanayileşme ve üretimin artmasıyla birlikte sulardaki kirlilikte yükselmiştir. Atıklar dere, göl gibi alanların içine atılır ve bu kaynaklar hızla kirlenir. Bu durum içilebilecek kaynaklarda azalma meydana getirir. Gelişmiş özelliğe sahip atık su pompaları başarılı bir temizlik işlemi gerçekleştirir. Pompa sektöründe alanında birçok yeniliğe imza atan MASDAF, sürdürülebilirlik sağlayan atık su pompası seçeneklerini de geliştirmiştir. ENDURO atık su pompası seçenekleri basınçlandırma konusunda başarılı bir yapı sergiler. Pis sularda katı parçalar, büyük partiküller bulunur. ENDURO dalgıç pompaları bu atıkları ürünün mekanik salmastrasına yaklaştırmaz. Bu sayede uzun ömürlü ve güvenli bir kullanım mümkün olur. Gelişmiş teknolojiye sahip atık su pompası kaçakları hızla tespit eder. Su kaçağı elektrodu sayesinde kaçak durumunda hızlı uyarı verir sistemin aksamadan çalışmaya devam etmesini sağlar. MASDAF'ın sürdürülebilir çözüm için geliştirdiği farklı seriler de bulunur. İçme suyu arıtma tesislerinde yer verilen ve Devlet Su İşleri'nin tesislerinde de kullanılan NM serisi bakım avantajı sunar. İşletmenin bakıma harcayacağı maliyeti yüzde 70 oranında düşürebilen NM serisi santrifüj pompa otomasyon sistemiyle kolay kullanım sunar. Mod-Bus haberleşme teknolojisiyle pompanın sabit ya da proses değerinde çalışması gerektiğini belirler. Bu yöntemle enerji tasarrufu sağlar ve verimliliği artırır.
kendinden-emisli-enduro-pro (1)

Son Nesil Teknolojiye Sahip Atık Su Pompası Modelleri

Gelişen teknoloji kullanılan makinelerin, sistemlerin performansını yükseltmiştir. Pompa sektörü de yeni teknolojilerden faydalanarak ürünler tasarlamıştır. MASDAF, pompa sektörüne yeni bir bakış açısı getirmiş ve geliştirdiği ürünlerde önemli pek çok detaya yer vermiştir. Enduro Pro serisi atık su transferini hassasiyetle gerçekleştirebilecek sisteme sahiptir. 10 barlık işletme basıncı ve 3600 d/dk'yı bulan hızı vardır. Özel çarkların kullanıldığı atık su pompası farklı kirli suları arıtabilecek yapıdadır. Böylece birden fazla alanda kullanılabilir. Modern teknolojiye yer verilmiş seride ürünün kullanılacağı alana göre farklı malzemeler tercih edilebilir. Bu sayede uygulama alanlarında sürdürülebilirlik sağlanır. Seride geri çekmeli dizayn kullanılmıştır. Bu dizayn yöntemi bakımı kolaylaştırarak işletmelerin maliyetini azaltır. Herhangi bir onarım veya bakım işlemi gerektiğinde boru tesisatını sökmeye gerek yoktur. Dönen parçalar tesisatla uğraşmadan değiştirilebilir. Bu yöntemle atık pompası zahmetsizce kullanılmaya devam edilir ve işler de yarıda kalmaz. Ürün için farklı montaj seçenekleri bulunur. Kaplinli ve dikey montaj seçenekleri bulunur. Kayış tahrikli gibi farklı montaj seçenekleri de kullanılabilir. Kullanım kolaylığı ve konfor da sunan atık su pompası sızdırma yapmaz. Kokuyu engelleyen yapıdaki atık su pompası aynı zamanda tıkanmaz. Aktif çamur bulunduran alanlarda, evsel ve endüstriyel atıklarda kullanılabilir. Su arıtma tesisleriyle taşkın ve sel suyunun bulunduğu alanlarda da kullanılabilir. Geniş bir kullanım alanı bulunan EnduroPro serisi yer aldığı her alanda işletmenin rahat işlem yapmasını sağlar. MASDAF, atık su pompası dahil olmak üzere modern teknolojiye yer verilen farklı birçok pompaya sahiptir. MASDAF ile yüksek kaliteye sahip pompa ve ekipmanlarına ulaşabilir, işletmenizin bünyesine bu ürünleri katabilirsiniz.

Close