Pompa Satın Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Anasayfa > Blog > Pompa Satın Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Pompalar denizcilikten yangın sistemlerine, bina teknolojilerinden endüstriye kadar çok geniş bir alanda kullanılmaktadır. Her ihtiyaca uygun pompa çeşitleri farklılık gösterdiğinden alım yapmadan önce mutlaka bilinmesi gereken bazı önemli etmenler vardır. Bu etmenler akışkanın türü, akışkanın aktarılma hızı, boşaltma süreci, emiş yapılan kaynak ve bu süreçte ihtiyaç duyulabilen diğer araçlar olarak sınıflandırılabilir.

Pompalama İşleminde Akışkanların Etkisi

Pompalanacak akışkanın türü doğru bir ürün tercihi için mutlaka bilinmelidir. Bunun yanı sıra akışkanın özgül ağırlığı ve akışkanın akışkanlığa karşı gösterdiği direnci temsil eden viskozite değeri de önemlidir. Akışkanın bir kimyasal içerip içermemesi mutlaka belirtilmesi gereken bir diğer unsurdur. Eğer akışkan katı tanecikler içeriyorsa bu katıların türü, parçacık boyutu, akışkanın katı kısmının oranı ve taneciklerin pürüzsüz veya katı olma durumu da göz önünde bulundurulmalıdır. Ortam 20°C iken akışkanın sahip olduğu sıcaklık da bilinmesi gereken bir başka etkendir. Akışkanın akış hızı konusunda da dozlama, bir kaynaktan başka bir alana aktarma ve transfer etme gibi yöntemlerden hangisinin tercih edileceği önemlidir. Bu noktada da kimyasal kullanılıp kullanılmayacağı, kullanılacaksa kimyasalların isimleri ve yoğunluğu dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer alır.

Pompalama İşleminde Emme ve Boşaltım Süreci

Emme kısmında kaynaktan pompaya kadar olan emiş hattının uzunluğu göz önünde bulundurulmalıdır. Bu emme işleminde kendinden emişli bir pompaya ihtiyaç duyulup duyulmayacağı da önemlidir. Pompalama işleminin kaynağı baraj ya da kuyu olabileceği gibi taşmalı emiş yöntemi de tercih edilebileceğinden hangi yöntemin kullanıldığı ürün seçiminde önemli bir kriterdir. Boşaltma konusunda ise başlangıçtan boşaltma noktasına kadar olan hattın yatay mı dikey mi olduğu ve bu hattın uzunluğu bilinmelidir. Boşaltma sürecini etkileyen sürtünme kaybına mutlaka dikkat edilmelidir. Sürtünme kaybına neden olabilecek kullanılan borunun tipi ve viskozite gibi etkenler hesaba katılmalıdır. Boşaltımın açık serbest akış yöntemiyle mi yoksa basınçlı bir boruya dozlama veya aktarma yöntemiyle mi yapıldığı bilinmelidir. Eğer basınçlı bir boruya dozlama veya aktarma yöntemiyle yapılıyorsa bu basınç değeri bilinmelidir. Bu süreci etkileyen diğer unsurlar arasında yer alan tercih edilmiş güç kaynağını ve kararlılığını belirlemek önemlidir. Enerji kaynağının alanına ve türüne göre 240V, 415V, 50/60Hz, dizel, benzin, hava gibi değişkenler belirtilmelidir. Bu süreçte kullanılan değişebilir devirli motorlara, taban plakalarına ve nakliye için kullanılan araçlara ihtiyaç duyulup duyulmadığına da karar verilmesi gerekir.

Alım Yapmadan Önce Bilinmesi Gereken Kavramlar

Doğru ürün tercihi yapmak için bazı özel kavramlara hakim olmak gerekir. Bu kavramlardan biri olan taban plakası pompa ve motorun üzerine yerleştirilip monte edildiği bir çeşit levhaya verilen addır. Dozlama ise doğru miktarda sıvıyı boşaltmak için kullanılan kontrollü bir pompalama yöntemidir. Taşmalı emiş yöntemi, pompa sıvı kaynağının altında ise ve bu emiş yer çekimi ile besleniyorsa kullanılabilir. Bu yöntem, santrifüj pompaları için tercih edilen bir yöntemdir. Pompa ile akışkan arasındaki sürtünme kaybı basınç kaybına neden olmaktadır. Pompanın farklı parçaları bu kuvvete daha duyarlıdır. Boru ile akışkan arasındaki sürtünme kaybı ise akışkanın boru duvarına karşı olan hareketinden kaynaklanır. Bu nedenle daha pürüzlü borular daha yüksek sürtünmeye yol açacaktır. Kendinden emişli pompa ise sahip olduğu yedek miktarda sıvı sayesinde ilk vakumu oluşturup akışkanı kaynaktan çekmeye yardımcı olur. Değişebilir devirli motorlar ise pervane hızını değiştirerek sistemdeki akışı kontrol etmek için kullanılır. Siz de MASDAF tarafından geliştirilen ürünleri inceleyebilir, bu kavramları ve etmenleri göz önünde bulundurarak ihtiyacınız doğrultusunda bir modeli tercih edebilirsiniz. MASDAF geliştirdiği ürünlerde akıllı sistemler kullanır. Akıllı, teknolojik sistemler sayesinde ürünlerin bakım maliyeti düşer, performansı yükselir. Böylece kazancınız artarken gideriniz azalır. Akıllı, kullanışlı ve işlevsel ürün çeşitlerini inceleyerek işletmenize uygun olanı MASDAF kalitesi ile tercih edebilirsiniz.

masdaf-pompa-alanlari

Close